Prijs van een autoverzekering in België: maandelijkse barometer
Wat kost een autoverzekering in België? BA-premie per leeftijd en type wagen, elke maand bijgewerkt met de officiële premie-index van Eurostat.

In augustus 2026 liggen de premies voor autoverzekeringen in België 3,2 % hoger dan een jaar eerder, volgens de officiële index van Eurostat. Voor een bestuurder van 35 jaar met een berline, in bonus-malusgraad 11, kost een BA ongeveer € 270 tot € 430 per jaar, op basis van openbare tariefgegevens die met die index worden bijgewerkt.
De cijfers van augustus 2026
- Premies autoverzekering, op jaarbasis
- +3,2 %
- Premies autoverzekering, op maandbasis
- +1,0 %
- Onderhoud en herstelling van voertuigen, op jaarbasis
- +3,4 %
- Onderdelen en toebehoren, op jaarbasis
- +1,2 %
- Alle prijzen (inflatie), op jaarbasis
- +4,2 %
Indicatieve jaarlijkse BA-premie per profiel, augustus 2026
Vorken in bonus-malusgraad 11, van het laagste tot het hoogste tarief op de Belgische markt. Uw premie hangt ook af van uw gemeente, uw exacte voertuig en de verzekeraar.
| Leeftijd van de bestuurder | Stadswagen | Berline | SUV |
|---|---|---|---|
| 18 jaar | € 1.020 – € 2.870 | € 1.540 – € 3.580 | € 2.050 – € 4.610 |
| 24 jaar | € 610 – € 1.020 | € 720 – € 1.230 | € 920 – € 1.640 |
| 35 jaar | € 200 – € 360 | € 270 – € 430 | € 310 – € 560 |
| 70 jaar | € 320 – € 510 | € 420 – € 680 | € 480 – € 810 |
Mini-omnium: reken op ongeveer 1 tot 2 % van de huidige waarde van de wagen per jaar extra. Volledige omnium: ongeveer 2,5 tot 4 %.
De premie-index over 24 maanden
| Maand | Index (2025 = 100) | Op jaarbasis |
|---|---|---|
| augustus 2026 | 103,38 | +3,2 % |
| juli 2026 | 102,37 | +2,2 % |
| juni 2026 | 100,98 | +0,8 % |
| mei 2026 | 100,98 | +0,8 % |
| april 2026 | 100,98 | +1,2 % |
| maart 2026 | 100,98 | +1,2 % |
| februari 2026 | 100,64 | +1,0 % |
| januari 2026 | 100,64 | +1,0 % |
| december 2025 | 100,64 | +1,0 % |
| november 2025 | 99,80 | +0,2 % |
| oktober 2025 | 99,80 | +0,1 % |
| september 2025 | 100,17 | +1,8 % |
| augustus 2025 | 100,17 | +1,8 % |
| juli 2025 | 100,17 | +1,8 % |
| juni 2025 | 100,17 | +1,8 % |
| mei 2025 | 100,17 | +2,1 % |
| april 2025 | 99,79 | +1,7 % |
| maart 2025 | 99,79 | +1,7 % |
| februari 2025 | 99,65 | +2,2 % |
| januari 2025 | 99,65 | +2,2 % |
| december 2024 | 99,65 | +2,2 % |
| november 2024 | 99,65 | +2,9 % |
| oktober 2024 | 99,73 | +3,0 % |
| september 2024 | 98,42 | +2,0 % |
Methode en bronnen
De basisvorken komen uit openbare tariefgegevens van 2025-2026 (hellosafe.be, mon-assurance-auto.be, callmepower.be, compare-assurance.be, Assuralia, Touring). Ze worden elke maand bijgewerkt met de officiële index van de premies voor voertuigverzekeringen in België: +2,4 % sinds april 2026. Het zijn grootteordes, geen offertes. Bron: Eurostat, geharmoniseerde index van consumptieprijzen, België, reeks CP12141 (dataset prc_hicp_minr).
Vergelijk de aanbiedingen voor mijn profielTwee cijfers, elke maand bijgewerkt. De barometer hierboven toont hoe de premies voor autoverzekeringen in België evolueren volgens de officiële index van Eurostat, en wat een BA ongeveer kost per leeftijd en type wagen. Een officiële gemiddelde premie bestaat niet: verzekeraars publiceren hun tarieven niet, en voor eenzelfde dekking lopen de premies sterk uiteen. Uw eigen premie hangt daarna af van de acht factoren hieronder.
Hoe u de barometer leest
De evolutie van de premies komt uit de officiële prijsindex van de voertuigverzekeringen in België, die Eurostat elke maand publiceert (reeks CP12141 van de geharmoniseerde index van consumptieprijzen). Reisverzekeringen worden apart gevolgd en tellen niet mee. Die index volgt de premie die verzekeraars voor standaardcontracten vragen. Eurostat publiceert maand M rond het midden van de volgende maand: de barometer toont altijd de laatst gepubliceerde maand.
De BA-vorken zijn gebaseerd op openbare tariefgegevens uit 2025-2026 (hellosafe.be, mon-assurance-auto.be, callmepower.be, compare-assurance.be, Assuralia, Touring) en worden elke maand bijgewerkt met die index. Ze gelden voor bonus-malusgraad 11, van het laagste tot het hoogste tarief op de Belgische markt: het zijn grootteordes, geen offertes. Voor uw eigen profiel: gebruik onze simulator.
Mini-omnium en volledige omnium komen bovenop de BA: reken op ongeveer 1 tot 2 % van de huidige waarde van de wagen per jaar voor een mini-omnium, 2,5 tot 4 % voor een volledige omnium. Zie omnium of mini-omnium.
Wanneer verandert uw premie?
Uw premie volgt de index niet maand per maand: ze wordt aangepast op de jaarlijkse vervaldag van uw contract. Voor de BA-autoverzekering legt het koninklijk besluit van 16 april 2018 de minimumvoorwaarden van elke polis vast. Verhoogt de verzekeraar de premie, dan mag u het contract opzeggen (artikel 19), tenzij de verhoging voortvloeit uit een duidelijke en nauwkeurige bepaling van het contract, zoals een indexeringsclausule.
Los van een premieverhoging geeft de wet van 9 oktober 2023, die sinds oktober 2024 van toepassing is, u als particulier twee mogelijkheden:
- zich verzetten tegen de stilzwijgende verlenging van uw contract, uiterlijk twee maanden vóór de jaarlijkse vervaldag;
- na het eerste jaar op elk moment kosteloos opzeggen: de opzegging gaat in na twee maanden.
Opzeggen kan per aangetekende brief, per elektronische aangetekende zending of via de klantenzone van de verzekeraar als die dat aanbiedt; uw nieuwe verzekeraar kan het ook voor u regelen. Dat is het moment om te vergelijken.
De acht factoren die uw premie bepalen
1. De formule. BA, mini-omnium of volledige omnium. Dit is veruit de grootste hefboom: het verschil tussen BA en volledige omnium is doorgaans een veelvoud, niet een percentage. Zie omnium of mini-omnium.
2. Uw schadeverleden. Het bonus-malussysteem is niet langer wettelijk opgelegd, maar elke verzekeraar hanteert een eigen variant. Een schadevrij verleden is de tweede grootste hefboom.
3. Uw leeftijd en rijervaring. Jonge bestuurders betalen aanzienlijk meer, omdat de ongevalstatistieken dat rechtvaardigen. Zie autoverzekering voor jonge bestuurders.
4. Het voertuig. Cataloguswaarde, vermogen, brandstof of elektrisch. Een krachtige wagen kost meer om te verzekeren dan een kleine, ook bij een identiek profiel.
5. Uw postcode. Diefstal- en schadecijfers verschillen per regio. Dezelfde bestuurder betaalt in een grootstad meer dan op het platteland.
6. Uw jaarkilometrage. Wie weinig rijdt, loopt statistisch minder risico. Meerdere verzekeraars bieden voordeliger formules onder een bepaalde drempel.
7. De vrijstelling. Hoe hoger het bedrag dat u zelf draagt, hoe lager de premie.
8. De gekozen opties. Rechtsbijstand, bijstand in het buitenland, bestuurdersverzekering, vervangwagen. Elk daarvan heeft een prijs, en niet elk daarvan heeft voor u nut.
Waarom offertes zo sterk uiteenlopen
Verzekeraars wegen deze acht factoren niet op dezelfde manier. De ene straft jonge leeftijd zwaar en kijkt nauwelijks naar de postcode; de andere doet het omgekeerde.
Daardoor bestaat er geen verzekeraar die voor iedereen de goedkoopste is — en daardoor levert vergelijken meer op dan onderhandelen. Twee offertes voor hetzelfde dossier kunnen ver uiteenliggen zonder dat een van beide "fout" is.
Wat u concreet kan doen
- Verhoog uw vrijstelling als u een schade van enkele honderden euro's zelf kan dragen.
- Geef uw kilometrage correct op. Onderschatten kan bij schade tegen u worden gebruikt; overschatten kost u geld.
- Bundel met uw woningverzekering — veel maatschappijen geven een korting.
- Schrap opties die u niet gebruikt. Rechtsbijstand is nuttig, maar niet als u ze al via een andere polis hebt.
- Vergelijk opnieuw na elke verandering: verhuis, andere wagen, een jaar meer zonder schade.
Veelgestelde vragen
Stijgen de premies voor autoverzekeringen?
De officiële index van Eurostat toont het elke maand: het cijfer van de laatst gepubliceerde maand staat bovenaan deze pagina. De voorbije jaren steeg hij in stappen, telkens wanneer verzekeraars hun tarieven herzagen.
Waarom stijgt mijn premie zonder dat ik schade had?
Verzekeraars indexeren hun tarieven en herzien hun risicomodellen. Een premie die stijgt zonder schade is dus normaal — maar het is ook precies het moment om te vergelijken.
Is een premie per kilometer voordeliger?
Voor wie weinig rijdt, doorgaans wel. Ga na wat er gebeurt wanneer u het contractuele kilometerplafond overschrijdt: die clausule bepaalt of de formule voordelig blijft.
Kan ik de premie na een schadegeval zien stijgen?
Ja, via het bonus-malusmechanisme van uw verzekeraar. Bij een kleine schade loont het soms om zelf te betalen in plaats van aan te geven — reken het door voor u beslist.
Uw eigen prijs kennen
De barometer geeft een grootteorde; alleen een offerte geeft uw eigen prijs.
Gratis offerte aanvragen — vrijblijvend, via een erkende FSMA-makelaar.